Institut VmV

Snížení krevního tlaku přírodní cestou

Institut pro prevenci a moderní medicínu vitálních látek (VmV) se zabývá alternativními formami léčby a péče. Zaměřuje se obzvláště na oblast mikronutrientů a jejich působení na nejrůznější nemoci. Je to nezávislý a svobodný institut, který není napojen na žádné farmaceutické společnosti. Obsah této stránky zpracoval výlučně náš institut a platí za obecný zdroj informací. Naše doporučení jsou určena lidem, kteří chtějí převzít vlastní odpovědnost za své tělo a své zdraví. Lidem, kteří si uvědomili, že mohou existovat i jednoduché a přirozené cesty k uzdravení, pokud tělo dostane šanci uvést se samo zpět do rovnováhy.

Na této webové stránce najdete užitečné informace o nebezpečném a často podceňovaném onemocnění - vysokém krevním tlaku. Naše doporučení mají pomoci těm, kterých se toto onemocnění týká. Chceme Vám poradit, jak se k nemoci správně postavit, a podpořit Vás v léčbě. Analyzovali jsme příčiny a nebezpečí vysokého krevního tlaku a důkladně jsme prozkoumali klasické formy léčby. Kromě jiného Vám ukážeme, jak můžete vysoký krevní tlak přirozeně snížit pomocí mikronutrientů.

1. Příčiny a příznaky

Tělesné příčiny vysokého krevního tlaku nelze s určitostí zjistit. Nicméně existuje řada vnějších spouštěčů, které mohou způsobovat vysoký krevní tlak:

  • Nedostatečná výživa - např. nedostatek mikronutrientů
  • Vysoká konzumace alkoholu a soli
  • Léky a antikoncepce
  • Kouření
  • Déletrvající stres
  • Nadváha
  • Nedostatek pohybu
  • Zvětšující se obvod břicha

U žen se vyskytuje ještě souvislost mezi vysokým krevním tlakem a menopauzou. Ženy začnou často trpět hypertenzí právě v období klimakteria.

Vysokému krevnímu tlaku také velmi často předcházejí jiná onemocnění, například cukrovka, zvýšený cholesterol nebo obezita. Výsledkem mohou být životu nebezpečná onemocnění. Díky pumpování našeho srdce je krev neustále vháněna do oběhového sytému a zásobuje tak celý organismus. Kdyby krev nemohla neustále nerušeně proudit, poškodily by se důležité orgány jako třeba srdce, mozek nebo ledviny. Při vysokém krevním tlaku se mohou objevit tyto příznaky:

  • Arterioskleróza
  • Infarkt myokardu
  • Poruchy srdečního rytmu
  • Dušnost
  • Ranní bolesti hlavy
  • Únava
  • Nervozita
  • Hučení v uších
  • Zarudnutí v obličeji
  • Krvácení z nosu
  • Mozková mrtvice
  • Návaly pocení
  • Závratě
  • Poruchy vidění
  • Nevolnost

Mezinárodní studie udávají, že celosvětové trpí vysokým krevním tlakem 55 % lidí. Celých 10 % z toho jsou obyvatelé západních průmyslových států. V Německu trpí hypertenzí každý druhý dospělý nad padesát let. Když vezmeme v úvahu starší studie, musíme konstatovat, že rozšíření této nemoci je permanentně vysoké.

2. Úskalí klasické medicíny

Časová náročnost léčby vysokého krevního tlaku pomocí léků je samozřejmě velmi malá a v některých případech nejsou nutná žádná další opatření. Člověku také dodává pocit jistoty, když lékař ihned ví, jaký lék má předepsat. Přesto se ale velmi často stává, že při medikamentózní léčbě dojde k určitému vystřízlivění. Nepozorujeme totiž žádné zlepšení nebo zmírnění příznaků. Nezřídka se přidávají další nemoci, především tehdy, když užíváme vícero léčiv najednou. Může totiž dojít ke vzájemnému působení jednotlivých látek a následně k poškození zdraví, což vede jen k předepisování dalších léků.

Z těchto důvodů doporučují odborníci přirozenou léčbu hypertenze pomocí mikronutrientů (vitaminy, minerální látky, stopové prvky). Mikronutrienty bychom měli při léčbě upřednostňovat nejen proto, že jsou tak účinné, nýbrž také proto, že klasická léčiva s sebou mnohdy přinášejí závažné vedlejší účinky.

3. Mikronutriční terapie – přirozené snížení vysokého krevního tlaku

Tento způsob léčby je důležitou součástí nutriční medicíny a slouží k optimálnímu zásobení organismu všemi relevantními vitamíny, minerálními látkami, stopovými prvky a sekundárními rostlinnými látkami. K pokrytí denní potřeby těchto důležitých živin se výborně hodí pravidelné užívání přírodních mikronutričních koncentrátů (např. LaVita). Mikronutrienty jsou potřebné pro správnou funkci buněk a orgánů a hrají zásadní roli i při onemocněních srdce a oběhového aparátu.

Institut pro prevenci a moderní nutriční medicínu se zabývá vlivem mikronutrientů na určitá onemocnění. Výzkumy například prokázaly, že hořčík má jednoznačně pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku. Hořčík snižuje napětí v cévách a tím umožňuje optimální proudění krve. Velmi důležitou roli hraje i při odbourávání stresu. Bohužel je především v průmyslově vyspělých zemích nedostatek hořčíku velmi rozšířeným jevem, a proto je velmi důležité jej dodatečně doplňovat.

Také omega-3 nenasycené mastné kyseliny přispívají ke snížení vysokého krevního tlaku. Pravidelný přísun těchto mastných kyselin snižuje krevní tlak průměrně o 5 až 8 mmHg. Srovnatelných účinků můžeme dosáhnout také pomocí dalších mikronutrientů, jako jsou vápník nebo vitaminy C a D. Za povšimnutí určitě stojí i skutečnost, že nedostatek vitamínu D trojnásobně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, což ukázaly dvě veliké studie „Health Professionals Follow-Up Study“ a „Nurses´s Health Study“..

Další studie prokázaly, že hypertenzi snižuje i draslík. Nízký příjem draslíku mimo jiné trojnásobně zvyšuje riziko mozkové mrtvice a náhlé srdeční smrti (NSS). Další mikronutrienty, které přispívají ke snížení vysokého krevního tlaku, jsou kyselina listová, taurin a L-arginin. Posledně zmiňovaná látka rozšiřuje cévy a může být užívána i v těhotenství.

Mikronutrienty nabízejí mnoho možností k prevenci a léčbě arteriální hypertenze

Stejně důležité je i užívání koenzymu Q10. Skrze zvýšenou produkci oxidu dusnatého (NO) pomáhá koenzym Q10 uvolňovat a rozšiřovat krevní řečiště a snižuje tak krevní tlak. Zároveň zabraňuje nebezpečné oxidaci „špatného cholesterolu“ LDL, zlepšuje funkci cév a posiluje srdeční sval. Přípraveky s mikronutrienty pro snížení krevního tlaku by každopádně měly vedle omega-3 mastných kyselin obsahovat i koenzym Q10.

Je tedy velmi důležité, abychom se nezaměřovali pouze na jednu látku. Vědci dospěli k závěru, že účinek mikronutrientů je lepší a efektivnější, když je užíváme vzájemně zkombinované. Vždy bychom také měli sahat po přípravku, který v optimálním množství obsahuje výlučně látky přírodního původu.

Proto Institut pro prevenci a moderní medicínu vitálních látek doporučuje mikronutriční koncentrát LaVita, který obsahuje všechny důležité vitamíny, minerální látky, stopové prvky a sekundární rostlinné látky, odpovídá optimálnímu dávkování a je čistě přírodní.

4. Tipy pro prevenci

V první řadě je důležité, aby se každý jednotlivec sám věnovat prevenci tak nebezpečného onemocnění, jako je vysoký krevní tlak. Zdravý způsob života podporuje nejen zdraví, ale působí i proti hypertenzi. Dbejte o své tělo a neberte na lehkou váhu varovné signály. Reagujte raději moc brzo než příliš pozdě. Abyste mohli sami začít bojovat proti vysokému krevnímu tlaku, poradíme Vám zde pár rad a tipů, které můžete ihned přenést do svého života.

Tipp Ernährung

Strava

Proti vysokému krevnímu tlaku je účinné vědomě omezit příjem tuků, méně solit a jíst více ovoce a zeleniny. Určité potraviny mohou nahradit nezdravé léky a přitom vést ke stejným či dokonce lepším výsledkům.

Tipp Bewegung

Pohyb

Jak že se to říká? Pohyb podporuje prokrvení? Přesně tak! Snažte se hýbat každý den alespoň 30 minut. Sport nevede jen ke snižování vysokého krevního tlaku, člověk při něm může také shodit nějaké to kilo a cítit se tím pádem ještě mnohem lépe.

Tipp Vitalstoffe

Mikronutrienty

Nezapomínejte dbát na dostatečný přísun mikronutrientů. Pokud tělo dostane všechny potřebné mikronutrienty, bude zaručena optimální funkce buněk a orgánů. Správné zásobení mikronutrienty navíc vede k regulaci krevního tlaku.

Tipp Lebensweise

Životní styl

Snažte se pravidelně sportovat, dbejte na zdravou stravu a usilujte o optimální váhu. Srdce člověka s nadváhou musí na transport krve do celého těla vynaložit mnohem větší úsilí, což vždy vede ke zvýšení krevního tlaku.

Tipp Entspannung

Odpočinek

Dopřejte si pravidelné přestávky na odpočinek. Můžete si třeba na chvíli lehnout nebo se posadit venku a vychutnat si sluneční paprsky. Nebo se prostě jen na chvilku pohodlně usaďte a zavřete oči. Tak se trochu uvolní i Vaše srdce a nebude muset jet neustále na plné obrátky.

Institut pro prevenci a moderní medicínu vitálních látek (VmV) se zabývá alternativními formami léčby a péče. Zaměřuje se speciálně na oblast mikronutrientů a jejich působení na nejrůznější nemoci. Je to nezávislý a svobodný institut, který není napojen na žádné farmaceutické společnosti. Obsahy této stránky zpracoval výlučně náš institut a platí za obecný zdroj informací.

Seznam použité literatury

- Ando K, Fujita M.: Reactive Oxygen Species and the Central Nervous System in Salt-sensitive Hypertension: Possible Relationship to Obesity-induced Hypertension.
- Clin Exp Pharmacol Physiol. 2011 Mar 9. doi: 10.1111/j.1440-1681.2011.05510.x. [Epub ahead of print]
- Belardinelli R. et al.: Oxidative stress, endothelial function and coenzyme Q10. Biofactors. 2008 (32): S. 29-33
- Eberhardt M.V., Lee C.Y., Liu R.H.: Antioxidant activity of fresh apples. Nature. 2000 (405): S. 903-904
- Edwards R.L. et al.: Quercetin reduces blood pressure in hypertensive subjects. J Nutr. 2007(11): S. 2405-2411
- Galley H.F. et al.: Combination oral antioxidant supplementation reduces blood pressure. Clin Sci (Lond). 1997 (4): S. 361-365
- Houston MC. Treatment of hypertension with neutraceuticals, vitamins, antioxidants and minerals Expert Rev Cardiovasc Ther 2007;5(4):681-691
- Kisters K.: Oral magnesium supplementation improves borderline hypertension. Magnes Res. 2011 Mar 1;24(1):17.
- Li YC: Vitamin D regulation of the renin-angiotensin system; J Cell Biochem. 2003 Feb 1; 88 (2): 327-321
- Medline Plus, Sept 19, 2008: Vitamin C might help lower hypertension
- Pepe S. et al.: Coenzyme Q10 in cardiovascular disease. Mitochondrion 2007; 7(suppl 1): S. 154–S167.
- Rosenfeldt FL et al.: Coenzyme Q10 in the treatment of hypertension: a meta-analysis of the clinical trials; J Hum Hypertens. 2007 Apr; 21(4):297-30
- Sacks FM et al. Dietaey therapy in hypertension. New Engl J Med 2010;362:2102-2112.
- Wyman M.: Coenzyme Q10: A therapy for hypertension and statin-induced myalgia? Cleveland Clinic Journal of Medicine 2010(7): S. 435-442